Kako vizualiziramo naše cilje
V zadnjem članku smo govorili o tem, da je za delovanje zakona privlačnosti pomembna jasna namera in okrepljeno pozitivno čustvo. Kombinacija misli in čustva ustvari občutke, kot da so se naše želje že uresničile. Ti občutki vplivajo na materijo in povzročijo, da se želeno tudi dejansko uresniči. Ustvarimo vibracije, ki v naše življenje privabijo ljudi, dogodke in okoliščine, ki so v skladu s temi vibracijami, oziroma novo realnostjo.
Pomen naših prepričanj
Ko oblikujemo naše želje, ki bi jih želeli uresničiti, je pomembno, da so med drugim skladni z našimi prepričanji in našo identiteto. Če ne verjamemo vase in v cilje, ki smo si jih zadali, jih bomo težko uresničili, saj naši občutki ne bodo pravi. Čutili bomo, da ni pristno. Vsaj na začetku ko bomo stopili iz svoje cone udobja. Ker se ne bomo dobro počutili v svoji koži bo tudi naše vedenje neskladno.
K sreči se neudobja pred neznanim in tujim lahko znebimo s pomočjo vizualizacije. Predstavljamo si prihodnje dogodke kot da so se že zgodili in se v njih vživljamo. Ker možgani ne ločijo med tem, kar se nam je v resnici zgodilo in kar smo si zgolj domišljali, bomo postali vedno bolj domači s cilji in željami iz naših predstav.
Predstave bodo postale naše nove izkušnje, na podlagi katerih bomo vedno bolj prepričani, da so naši cilji uresničljivi. Namesto, da bi se za uresničitev ciljev najprej intenzivno ukvarjali s spreminjanjem našega materialnega okolja in bi bili za nagrado deležni pozitivnih občutkov, naredimo ravno obratno. Že na začetku začutimo, kako je, ko uresničimo naše cilje, kar nas dodatno motivira. Prav tako omogoči, da s temi prijetnimi občutki uživamo že na sami poti pri doseganju ciljev, hkrati pa nam na pomoč priskoči še zakon privlačnosti.
Pomembno je, da že danes postanemo oseba, ki bo uresničila želene cilje. Bolj kot se bomo vživljali, intenzivneje bomo doživljali svoje občutke in tako ustvarjali želeno vibracijo. Pri tem pa je pomembno, da postopne spremembe zajamejo vse nivoje naše osebnosti.
Nevrološki nivoji naše osebnosti
Poleg že omenjenih prepričanj in identitete na uresničevanje naših želja, naših ciljev, vplivajo tudi naše vrednote in naše poslanstvo. Vse to, skupaj z našimi veščinami, pa podpira naše vedenje, odzivanje v zunanjem svetu. Zato je pomembno, da si predstavljamo spremembe, ki bi jih morali narediti za uresničitev naših želja, na vseh teh tako imenovanih nevroloških nivojih naše osebnosti. Bolj kot nas bo cilj privlačil, lažje ga bomo uresničili.
Tako imenovana Diltsova piramida predstavlja sistemsko urejen model dojemanja človekove realnosti. Na omenjenih šestih nivojih ugotavljamo, kakšno je trenutno stanje, kakšno bi bilo želeno stanje in kakšne spremembe so potrebne za prehod iz trenutnega v želeno stanje. Tudi sam sem uporabil omenjeni model, ko sem želel spremeniti svoj zemljevid sveta.
Medtem ko sem se v knjigi osredotočil predvsem na svoje potovanje, pa bi tokrat želel dodatno pozornost nameniti sami tehniki, da vam bo v pomoč pri uresničevanju vaših ciljev, pri spreminjanju vašega modela sveta in da boste zakon privlačnosti lahko koristili čim bolj učinkovito. Skupaj se bomo sprehodili skozi vse nevrološke nivoje naše osebnosti in skozi posamezni okvir ustvarjali predstavo naše prihodnosti. Vživljali se bodo v posamezne prestave in občutke, na podlagi katerih bodo naši cilji postali še bolj privlačni in vse bolj domači.
Tehnika
Ker se bomo skozi tehniko vživljali v različna čustvena stanja priporočam, da za vsako uporabite ločeno lokacijo v prostoru. Tako boste s pomočjo talnega sidranja lažje ponovno priklicali želene občutke in ne boste med sabo mešali različnih stanj ko se boste sprehajali med posameznimi nevrološkimi nivoji. Glede na to, da Diltsovo piramido sestavlja 6 nevroloških nivojev, si zato poiščite prostor, kjer boste lahko naredili vsaj pet korakov naprej.
Tehniko začnemo na najnižjem nivoju diltsove piramide, kjer si prestavljamo naše okolje, oziroma kontekst v katerem bi želeli uresničiti svoj cilj. Kje se nahajate? Kaj vidite okoli sebe, ko ste dosegli želeni cilj? Kakšna je situacija? Katere osebe so okoli vas in kaj govorijo? Kakšen okus imate v ustih? Morda zaznavate tudi kakšne prijetne vonjave? Bolj ko se boste vživeli v situacijo, močnejše občutke boste zaznavali.
Sedaj stopimo korak naprej in že se nahajamo na nivoju našega vedenja. Kaj mi sami počnemo v tej situaciji? Kako se je sedaj, ko smo uresničili tako želeni cilj, naše vedenje spremenilo. Kaj je ostalo isto in kaj se je spremenilo? Kakšni so občutki?
Naredimo še en korak, da pridemo na nivo naših spretnosti in sposobnosti. Katere spretnosti imamo sedaj ko smo končno na cilju? Katere od njih so ostale iste in katere smo dodatno razvili? Katere naše sposobnosti so nas omogočile uresničitev naših želja?
Na vrsti je naslednji nivo, ki nas podpira pri uresničevanju naših ciljev. Katera naša prepričanja so nas pripeljala do končnega cilja? Kaj verjamemo sedaj, ko so naše želje uresničene? Kaj nas podpira v naših prepričanjih in odločitvah, ki jih sprejemamo?
Stopimo korak naprej in se ustavimo pri naših vrednotah. Kaj nas motivira sedaj, ko smo naš cilj uresničili? Ali so nam še vedno pomembne iste stvari, ali so nekatere izgubile na pomenu?
Ponovno naredimo korak, da se srečamo z našo novo identiteto. Kdo smo sedaj, ko imamo cilj uresničen? Kako vidimo sami sebe in kako nas vidijo drugi?
Še en korak in prispeli smo na vrh piramide. Kakšno je naše osebno poslanstvo sedaj ko smo dosegli naš cilj? Kako smo povezani s svojim okoljem, kakšna je naša družbena vloga? Kako se naš cilj ujema z našo vlogo v družini, podjetju, širši skupnosti…?
Ko se zavemo te povezanosti s svojim okoljem, se s tem občutkom obrnemo nazaj, od koder smo prišli. Ponovno stopimo nazaj na nivo identitete. Kako zavedanje povezanosti vpliva na našo identiteto?
Z novim, okrepljenim zaznavanjem sebe, svoje identitete, stopimo ponovno na nivo vrednot in preverimo, kaj nam je sedaj najbolj pomembno? S podporo naše nove identitete in vrednot naredimo korak in preverimo še naša prepričanja? V kaj sedaj verjamete? V kaj ste prepričani?
Sedaj se z našim novim zavedanjem sebe, naših vrednot in prepričanj premaknemo na nivo naših sposobnosti in spretnosti. Kako jih dojemamo sedaj, ko imamo vso dodatno podporo? Ali se kaj spremenilo z novim zavedanjem?
Stopimo korak naprej in se ponovno ustavimo pri našem vedenju. Kako naše novo dojemanje naših sposobnosti vpliva na naše vedenje? Ali se je naše vedenje sedaj spremenilo in kako? Ali počnemo kaj posebej novega?
Na koncu ponovno stopimo nazaj kjer smo začeli, na nivo okolja. Kako sedaj zaznavamo svojo okolico? Kako se počutimo ko se zavedamo lastne vrednosti in povezanosti s svojim okoljem? Vzemimo si čas, da začutimo občutek notranje harmonije in se zavemo sprememb, ki so se zgodile.
Sedaj ste postali oseba, ki je svoje cilje že uresničila. S svojo energijo in vedenjem k sebi privlačite vse kar je skladno z vami in vašim ciljem. Vesolje sedaj ve, kaj si želite in vas bo lahko podprlo. Ker je vaše sporočilo na vseh nivojih vaše osebnosti enako, začne zakon privlačnosti delovati vam v smeri vaših želja. Namesto da bi sledili linearnemu zaporedju dogodkov in se šele na koncu veselili uresničitve ciljev, smo se premaknili v kvantno polje, ki deluje izven dimenzij prostora in časa.
Miselne simulacije za nobenega od nas ne predstavljajo nekaj novega. Vsak dan v mislih preigravamo različne scenarije, da tako raziščemo rezultate in posledice svojih potencialnih dejanj še preden dejansko ukrepamo. Žal večino svoje energije usmerimo v podoživljanje svoje preteklosti, namesto v ustvarjanje nove prihodnosti. Prav tako je večina pozornosti namenjena potencialnim nevarnostim, ki se jih na podlagi negativnih preteklih izkušenj želimo izogniti. Manj pozornosti pa je namenjeno priložnostim, ki jih prinaša naše življenje.
Vse to se večinoma v naši glavi odvija na avtopilotu, nekontrolirano. Zato je pomembno, da naše nezavedno ravnanje ozavestimo in našo energijo usmerimo v želeno smer. Zavedanje naših notranjih procesov nam omogoči, da izpopolnimo naše kognitivne sposobnosti, postanemo bolj učinkoviti in na najlažji način postanemo to, kar smo od nekdaj želeli.
V naslednjem članku pa bom ponovno pogledali, kako si z Diltsovo piramido lahko pomagamo pri izboljšanju samopodobe (glej tudi v knjigi Ne misli na zelenega slona, str. 181 in 182)